Avokádo - exotika plná zdravia

Toto malé a zelené "pštrosie vajce" je exotická bomba plná zdravých a prospešných látok. Najväčším prínosom je jeho obsah "zdravého" tuku, ktorý odstraňuje z tela ten "zlý" tuk., Výhodou je i obsah vitamínov a minerálov.Vďaka tomu výrazne posilňuje imunitu, má antiseptické účinky ... 
Jednoducho ho môže jesť takmer každý deň. A chutí výborne. Pridajte si ho do jedálnička aj Vy! Navyše s mierou je vhodný aj počas chudnutia ... Síce nie je dostupné celoročne, ale keď ho v obchode zbadáte, kúpte ho a využite jeho silu vo svoj maximálny prospech.

Ak sa pre avokáda rozhodnete, čo je určite dobrá voľba, tak si napríklad v obchode vybrať ten správny kus, aby ste následne neboli sklamaný. Musíte sa rozhodnúť najmä podľa toho, či ho chcete jesť teraz alebo až o pár dní.

O avokáde

Ovocie avokádo je ovocie tmavo - zelenej farby, veľkosti pštrosieho vajca, prípadne môže mať tvar hrušky. Povrch avokáda je na dotyk drsnejšia. Má žltkastú dužinu. Vnútri má veľkú kôstku. Pochádza z Južnej Ameriky, kde ho volali aj ovocie plodnosti. Rastie na tropickom strome hruškovce americký - Persea americana, ktorý vo voľnej prírode dorastá do výšky 10-15.

 • Avokádo patrí do čeľade Lauraceae, môžete sa stretnúť aj s názvami Persea americana hruškovce americký

Čo obsahuje Avokádo?

Avokádo je cenné najmä pre obsah "zdravých tukov" - omega 3 a 6 kyseliny, ktorých má v strave väčšina z nás nedostatok, ďalej obsahuje: Voda, bielkoviny, sacharidy, tuk, vláknina, vápnik, draslík, železo, fosfor, horčík, zinok , sodík, meď, mangán, selén, fluorid, Vitamín a, B, C, E, K, kyselina listová, kyselina pantoténová, betakarotén a luteín (antioxidant, farbivo)

Nutričná hodnota - avokádo (100g)

Avokádo má v 100 gramoch cca 200 kalórií, 3 gramy bielkovín, 7 gramov sacharidov a 12 gramov tuku. Navyše obsahuje aj 7 gramov vlákniny.

Avokádo na 100 g obsahuje minerály:

železo 0,67 mg

zinok 0,66 mg 

vápnik 16,6 mg

meď 0,41 mg 

horčík 32,8 mg

Omega 3 kys. 129 mg 

fosfor 50,78 mg

Omega 6 kys. 1 694 mg 

draslík 497,5 mg

sodík 8,65 mg 

selén 0,52 ug

mangán 0,28 mg 

Avokádo na 100 g obsahuje vitamíny:

vitamín A 156 IU

vitamín E2 - 84 mg 

vitamín B1 - 0,23 mg

vitamín K27 - ug 

vitamín B2 - 0,29 mg

betakarotén - 62,6 ug 

vitamín B3 - 2,4 mg 

luteín - 277 ug 

vitamín B6 - 0,6 mg

K. pantoténová - 1,98 mg 

vitamín C - 17 mg
kyselina listová - 84,5 ug 

Skrášlite si domov! Vypestujte si doma avokádo. Doma vypestovať stromček Avokádo, dorastie do približne - jedného metra. Napohľad je to veľmi pekná rastlinka. Stromček avokáda strom má rád polotieň. Čo sa týka jeho zálievky, potrebuje menej vody, nesmie byť preliaty. Stačí ho zalievať menej ale častejšie. Plod Avokádo dorastá do veľkosti približne 5 centimetrov. Má podľa vás avokádo miesto vo vašej kuchyni? Ak ste ho doteraz nejedli, vyskúšajte ho. Veď všetko v živote je niekedy prvýkrát!

Prečo jesť avokádo - Účinky Avokádo na zdravie

Trápi Vás niektorý z nasledujúcich problémov? Alebo ste zástancom prevencie pred rôznymi ochoreniami? V oboch prípadoch avokádo prispeje svojou troškou, viď účinky:

 • Podporuje imunitu , čo oceníte nielen ako prevenciu ale aj pri samotnej liečbe
 • Antiseptické účinky, čo pomáha nielen pri chronických, ale aj pri akútnych zápaloch, podporuje hojenie rán a kožných ochorení
 • Obsahuje vysoké množstvo nenasýtených mastných kyselín (dobrý tuk) , čo je výborná prevencia pred kardiovaskulárnymi chorobami a tiež na podporu pre zdravé srdce a pružnosť ciev
 • Pozitívne stimuluje funkciu pečene
 • Normalizuje hladinu cukru v krvi, avokádo je vhodné aj pre diabetikov
 • Vhodné počas tehotenstva a dojčenia
 • Avokádo je označované aj ako prírodné afrodiziakum, bolo označované ako ovocie plodnosti
 • Odbúrava stres a napätie, zlepšuje spánok a podporuje činnosť mozgu
 • Napomáha hydratovať pokožku

Avokádo a chudnutie - má vyššiu energetickú hodnotu, než iné ovocie. Ale pozor, nie je treba sa ho báť !!! Zdravý tuk a živiny, ktoré avokádo obsahuje sú nevyhnutné aj pri chudnutí. Preto, ak si ho dáte jeden krát v týždni, tak chudnutie neublížite práve naopak, podporíte ním svoju cestu k pekné a zdravé postave.

Ako jesť avokádo, uskladnenie a výber

Ako si vybrať avokádo - ak ho plánujete hneď jesť, resp. použiť, kúpte si zrelé avokádo. Rozpoznáte ho tak, že je na dotyk mäkšia - dá sa doň palec mierne zatlačiť (ako zrelší broskyňa).

Ak je tvrdé (ako jablko), tak počítajte s tým, že Vám dozreje až o pár dní (cca 4 dni). Dbajte na to, aby nebolo poškodené alebo nahnité.

Ako uskladniť avokádo - ak chcete, aby Vám vydržalo čo najdlhšie, dajte ho do chladničky. Chlad spomaľuje zrenie avokáda, môže vydržať až do dvoch týždňov. Ak naopak máte ešte tvrdé avokádo a chcete, aby čo najrýchlejšie dozrelo, zabaľte ho papiera, dajte na tmavé miesto (nie do chladničky) a počas 2-5 dní Vám dozreje.

Ako otvoriť avokádo - pozdĺžne ho nakrojte okolo kôstky, celé dookola.Jednotlivé rozkrojenej polovice uchopte rukami a otočte proti sebe. Avokádo sa pekne otvorí.

Ako jesť avokádo - z avokáda sa konzumuje práve dužina. Zrelé avokádo (dužina) je mäkká, takže po otvorení ju vyberte nožom alebo lyžičkou až po šupku. A môžete ju použiť ako si zaumienite.

Avokádo v kuchyni, recepty

Ako chutí avokádo - ak ho budete jesť ako klasické ovocie, tak v porovnaním s ostatným ovocím je chuť, "hmm - ako to povedať", proste nič moc. Chutí ako drevnaté maslo. Ale ak si z neho pripravíte chutné recepty, tak to je už iná pesnička. Samozrejme, že každý máme radi niečo iné, ale vyskúšať to môžete a uvidíte.

Avokádo má v kuchyni relatívne široké možnosti použitia. Či už do omáčok, dá sa z neho pripraviť chutí nátierka alebo špeciálne avokádové maslo a ak je naozaj zrelé, to znamená, že má veľmi mäkkú dužinu, môžete ho použiť rovno ako maslo (bez prípravy).

 • Avokádová nátierka - je veľmi chutná, môžete ju použiť nielen na pečivo, ale aj ako omáčku do cestovín. Stačí Vám na ňu avokádo, mäkký syr, štipka čierneho korenia a morskej soli. Podrobný recept si môžete pozrieť tu: "Avokádová nátierka - recept"
 • Avokádové maslo - výborná a oveľa zdravšie náhrada klasického masla na každodenné použitie. Obsahuje aj zdravé tuky, cesnak, ... takže o prospechu pre zdravie netreba pochybovať. Recept na maslo nájdete tu: "Avokádové maslo - recept"

Tipy a zaujímavosti

Vedeli ste? Slovaci jedia málo "zdravého" tuku! A preto patríme k smutnej špičke vo svete, čo sa počtu infarktov a mozgových príhod týka. A príčina? Jednoducho jeme málo "zdravého" tuku. Taký sa nachádzajú prevažne v rybách, ale ryby nezvyknete konzumovať pravidelne. Rovnako sa "zdravý" tuk nachádza vo väčšom množstve aj v niektorých rastlinách, resp. plodoch. A avokádo patrí medzi ne! Kúpte si ho už dnes!

Skrášlite si domov! Vypestujte si doma avokádo. Doma vypestovať stromček Avokádo, dorastie do približne - jedného metra. Napohľad je to veľmi pekná rastlinka. Stromček avokáda strom má rád polotieň. Čo sa týka jeho zálievky, potrebuje menej vody, nesmie byť preliaty. Stačí ho zalievať menej ale častejšie. Plod Avokádo dorastá do veľkosti približne 5 centimetrov. 
Má podľa vás avokádo miesto vo vašej kuchyni? Ak ste ho doteraz nejedli, vyskúšajte ho. Veď všetko v živote je niekedy prvýkrát!

Motto: "Pekné - zrelé avokádo, dobrú imunitu má rado!"

Seo servis