Vypracujte si pevné a štíhle stehná 

Mýty o svaloch

Pokúsim sa vyvrátiť niektoré hlboko zakorenené mýty. Viem, že niektoré z nich sú naozaj staré, ale z nejakého dôvodu sa stále držia pri živote. Napríklad, že vďaka ťažkému tréningu v posilňovni získa žena vzhľad svalnatej kulturistky. Ženy nemajú hormonálne vybavenie k tomu, aby získali toľko svalovej hmoty bez ohľadu na to, akú záťaž v tréningu používajú. Problémom veľkého počtu žien, ktoré nerobia žiadne pokroky, je, naopak, nedostatočná záťaž. V prvých mesiacoch tréningu je, samozrejme, používanie malých váh v poriadku, ale potom svaly vyžadujú väčšiu záťaž. Pomaly prechádzajte na ťažšie váhy tak, aby ste svaly neustále stimulovali. Nebudete masívne, to vám sľubujem! Ale budete na pohľad pevnejšie a silnejšie a získate lepšie svalové napätie - tonus.

Ďalším mýtom je redukcia tuku iba na určitých miestach postavy. Keď chcete získať skutočne štíhle stehná a pevný zadok, nepomôže vám k tomu ani miliarda drepov, výpadov alebo mŕtvych ťahov. Konečným výsledkom budú svalové kŕče, pretrénovanie a stále nebezpečenstvo zranenia z pretrénovania. Tuk sa odbúrava z celej postavy a, bohužiaľ, miesta, na ktorých sa najviac hromadí - boky, stehná, zadok, sú často posledné, z ktorých tuk odchádza. Buďte teda trpezlivé a venujte zvýšenú pozornosť tomu, čo jete.

5 najlepších cvikov na stehná a zadok

Ženy najradšej využívajú rôzne posilňovacie zariadenia a sofistikované náčinia na tréning nôh a zadku. Jedným z najlepších cvikov na stehná a zadok sú výpady, pretože sú priamo zacielené na problematickú oblasť stehien a zadku.

Výpady

S párom jednoručiek, vo voľne spustených rukách, vykonávame výpady vpred tak, že koleno kročnej nohy po dokročení zviera uhol 90°. Koleno prednej nohy sa však nesmie dostať za úroveň chodidla. Zadné koleno má byť v spodnej polohe kúsok nad podložkou. Tlakom cez pätu predného chodidla sa vraciame do východiskovej polohy. Trup je počas celého cviku vystretý a kolmo k podložke. Celý pohyb musí byť plynulý.

Odporúčanie trénera: Cvičiť 3 série, 15 až 20 opakovaní

Drepy s jednoručkami

Počiatočná pozícia je stoj mierne rozkročný, vo vystretých rukách držte jednoručky, dlane smerujú k telu. S vystretým chrbtom a záťažou sústredenou na pätách sa pomaly a kontrolovane spúšťajte, pričom boky sa presúvajú vzad. Pohyb sa zastaví, keď sú stehná rovnobežne s podlahou. Návrat do východiskovej polohy je pomerne dynamický, pričom boky sa presúvajú dopredu. Čím širší je postoj, tým viac sa zapájajú do činnosti zadok a adduktory. Odporúčam tiež vytočiť špičky smerom von a dosiahnuť tak zapojenie tých najhlbších svalov.

Odporúčanie trénera: Cvičiť 3 série, 15 až 20 opakovaní

Zakopávanie

Pomalým kontrolovaným pohybom ohýbajte nohy v kolennom kĺbe až do maxima. Po krátkej výdrži v krajnej polohe vracajte nohy do počiatočnej polohy. Dôležité je udržiavať svaly v napätí po celú dobu cvičenia. Vyvarujte sa prudkých pohybov.

Odporúčanie trénera: Cvičiť 3 série, 15 až 20 opakovaní

Výstupy so zdvíhaním kolena

S jednoručkou v každej ruke sa postavte ľavým bokom k rovnej lavici. Ľavé chodidlo postavte na dosku. Zatlačte stredom pracujúceho chodidla a vytlačte telo priamo hore na lavičku. Súčasne zdvihnite pravú nohu do pravého uhla. Dole zostúpte opačným spôsobom a opakujte.

Odporúčanie trénera: Cvičiť 3 série, 15 až 20 opakovaní

Mŕtvy ťah s vystretými nohami

Vo vzpriamenom stoji s miernym prehnutím držte činku opretú o stehná. S vystretými, ale nie prepnutými dolnými končatinami, sa predkloňte, pričom tlačte zadok a boky smerom dozadu. Predklon zastavte, až pri pocite silného ťahu v hamstringoch, čo je približne v polohe činky v polovici lýtok. Následne sa zdvihnite hore. Pri tomto cviku je dôležité udržiavať pevný chrbát v celom rozsahu pohybu.

Odporúčanie trénera: Cvičiť 3 série, 15 až 20 opakovaní

Dodržiavanie týchto jednoduchých cvičení 2 až 3-krát za týždeň vám určite dopomôže k štíhlym a vypracovaným nohám. Pri správnom stravovaní by ste mali prvé výsledky vidieť už po mesiaci tréningu.